W sobotę 15 lipca 2023 r. odbyła się piesza wędrówka pod hasałem „Na tropie roztoczańskiego dziedzictwa w gminie Bełżec”, której przewodził Karol Jańczuk oraz wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek. Celem wędrówki było odkrycie ciekawych miejsc, pokazanie pięknych zakątków oraz przypomnienie ważnych punktów na mapie historycznej Bełżca.
Na trasie rajdu znalazła się zabytkowa grekokatolicka cerkiew św. Bazylego Wielkiego, która była pierwszym punktem programu oraz miejscem rozpoczęcia rajdu, zbiornik wodny, krzyż wodowany i jałowiec – pomnik przyrody na Zagórze, pomnik upamiętniający obóz pracy dla Romów i Sinti z czasów II wojny światowej, parowozownia i zwrotnica na stacji kolejowej, cmentarz epidemiologiczny z XIX w., cmentarz wojenny z I wojny światowej na Domałowcu oraz Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. W programie wędrówki znalazł się również urokliwy zalew Młynki, przy którym odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną z Bełżca II. Uczestnicy wędrówki mogli tam odpocząć, zregenerować siły oraz zaopatrzyć się w wodę, która przy około 30 stopniowym upale, była nieodzownym elementem wyposażenia. Na zakończenie rajdu, w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbył się poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bełżcu I.
Uczestnicy rajdu oprócz ciekawych informacji dotyczących odwiedzanych miejsc, wysłuchaniu znanych i mniej znanych historii związanych z Bełżcem, a fantastycznie opowiedzianych przez naszych przewodników, otrzymali pakiet wędrowca, w którym znalazła się mapka Gminy Bełżec z miejscami na pamiątkowe pieczęcie – cerkwi, jałowca, gronostaja, karpia oraz Gminy Bełżec, które otrzymali po odwiedzaniu kolejnych miejsc na mapie wędrówki oraz chustę z nazwą oraz logotypami projektu.
Wydarzenie zorganizowane przez nieformalną grupę RAZEM pod patronatem Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Gminy Bełżec w ramach realizacji projektu „Na tropie roztoczańskiego dziedzictwa w gminie Bełżec” w ramach programu „Obywatelskie Roztocze – działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza”. Sfinansowano z środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #NOWEFIO Komitet do spraw Pożytku Publicznego. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze.