Początki istnienia Biblioteki Publicznej w Bełżcu sięgają roku 1949.
Z tego właśnie roku pochodzą pierwsze wpisy w księgach inwentarzowych. Biblioteka powołana została decyzją Gminnej Rady Narodowej, na wniosek ówczesnego Wójt Gminy Bełżec – Ludwika Obalka. Pierwszym kierownikiem biblioteki była Stefania Kilian, później jej mąż Roman Kilian, następnie Bolesław Kopczan, a przez kolejne 33 lata – Eugeniusz Jacuch. W latach 1995 - 2003 funkcję dyrektora biblioteki sprawowała Iwona Różycka, a od czerwca 2003 r. do chwili obecnej - Irena Iwona Wiciejowska.
Przez kolejne lata biblioteka zmieniała nazwę, zasięg oraz organizatora. Do roku 1972 biblioteka była instytucją kultury Gminy Bełżec. Po reformie administracyjnej, w wyniku której gmina Bełżec przestała istnieć, Bełżec bowiem przyłączono do Gminy Tomaszów Lub., biblioteka nie straciła statusu biblioteki gminnej, funkcjonowała nadal, ale jako Biblioteka Publiczna Gminy Tomaszów Lub. W związku z tym rozszerzyła swój zasięg oraz przejęła filie znajdujące się na terenie gminy Tomaszów, m.in. w Szarowoli, Łaszczówce, Majdanie Górnym. W roku 1992 staraniem mieszkańców reaktywowano gminę Bełżec. 22 maja 1992 r. Rada Gminy Bełżec podjęła Uchwałę w sprawie utworzenia Biblioteki Publicznej Gminy Bełżec, która swym zasięgiem objęła już tylko mieszkańców gminy Bełżec, tj. około 3500 osób.
Największym problemem, z którym biblioteka boryka się od początku istnienia do chwili obecnej jest brak odpowiedniej infrastruktury. W związku z tym przez wszystkie te lata biblioteka zmieniała kilkakrotnie miejsce. Pierwotnie ulokowana była w baraku znajdującym się przy skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i Armii Krajowej, na miejscu niegdysiejszej restauracji. Następnie została przeniesiona do poczekalni Kina Junak, później znalazła miejsce w mieszkaniach prywatnych. Po kilkunastu latach tułaczki wróciła na dawne miejsce, gdzie pozostaje do dzisiaj tj. poczekalnię byłego kina. W tym samym budynku znajduje się również Gminny Ośrodek Kultury oraz Poczta. W roku 2004 przeprowadzono gruntowny remont lokalu, który poprawił estetykę pomieszczenia, pozwolił na nową aranżacje wnętrza, jednakże nie rozwiązał podstawowego problemu – małej powierzchni użytkowej. Pomimo tego biblioteka stara się zaspokajać potrzeby czytelnicze, informacyjne i kulturalne mieszkańców gminy. Służy temu również sprzęt komputerowy oraz urządzenia peryferyjne, które biblioteka pozyskała w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.